Aby poprawnie wyświetlić stronę wyczyść pamięć podręczną i pliki cookie w przeglądarce!


Z wykładu Pani Profesor Barbary Szackiej

W moim najgłębszym przekonaniu tym,  co w płynnym i chaotycznym współczesnym świecie jest istotnym elementem stabilizującym człowieka jest jego niezmienna Prywatna Ojczyzna i spotkania z nią choćby przelotne, od czasu do czasu i na małą chwilkę, na przykład w Klubie Kaliszan.

Magia miejsca w którym wszyscy mamy nasze korzenie, jak powiada nasz hymn, jest jak widać na naszym przykładzie stała i niezależna od zmian zachodzących w kolejnych latach tak w nas, jak i w otaczającym świecie oraz w miejscu z którego się wywodzimy. Bo przecież Kalisz najstarszych z nas, takich jak ja, to zupełnie inny Kalisz niż Kalisz większości członków Klubu. Lecz jest to jednocześnie ten sam Kalisz przez który płynie Prosna z jej odnogami, stanowi ją kamienny most w środku miasta, baszta Dorotka i kolegiata św. Józefa z cudownym obrazem Świętej Rodziny, do którego tuż po zakończenia wojny przybyła pielgrzymka kardynałów, aby podziękować św. Józefowi za ocalenie w latach wojny.

Kaliszanie w Warszawie

Kaliszanie w Warszawie są jedną z najbardziej licznych i aktywnych społeczności  - o regionalnym rodowodzie i wielowiekowej, pięknej tradycji związków historycznych Kalisza z Warszawą.

    Przypomnieć w tym miejscu można, że w latach 1820-31 działali w Sejmie „Kaliszanie”, liberalni politycy szlacheccy na czele z braćmi Bonawenturą i Wincentym Niemojowskimi; w Powstaniu Listopadowym walczyły dwa pułki Jazdy Kaliskiej i dwa pułki Kaliskiej Piechoty Liniowej, a w rządzie powstańczym ministrem skarbu był kaliszanin A. Biernacki;  bohaterem powstania był  Artur Zawisza  - zgładzony przez siepaczy carskich na placu, nazwanym dziś jego imieniem; w Rządzie Narodowym Powstania Styczniowego uczestniczył  Adam Asnyk; w Bitwie Warszawskiej 1920 roku walczył 29 Pułk Strzelców Kaniowskich z Kalisza, którego dowódca mjr Stefan Walter poległ pod Radzyminem; podczas wojny obronnej 1939 roku skrwawione nad Bzurą oddziały 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty przedarły się  do Warszawy i broniły jej na szańcach Ochoty i Woli. Kaliszaninem był  Stanisław Wojciechowski  - prezydent RP; w Warszawie mieszkali i tworzyli  Maria Dąbrowska  i  Tadeusz Kulisiewicz; członkiem - założycielem Klubu był mjr J. Tęsiorowski - legendarny dowódca Obwodu Praskiego Kedywu AK. 

    Wśród kaliszan w Warszawie są ludzie sztuki i nauki, wybitni profesjonaliści  różnych zawodów, niektórzy z nich piastują wysokie stanowiska państwowe.