Aby poprawnie wyświetlić stronę wyczyść pamięć podręczną i pliki cookie w przeglądarce!

O NAS - TROCHĘ HISTORII


Z inicjatywą utworzenia w Warszawie regionalnego stowarzyszenia wystąpiło 25. Kaliszan na zebraniu 28 marca 1989 r., w jednej ze skromniejszych komnat Zamku Królewskiego, podejmując pamiętną uchwałę kreującą powstanie Klubu Kaliszan.
Na wniosek wybranego Komitetu Organizacyjnego (w składzie: przewodniczący Bogdan Bladowski, zastępca Henryk odsiadły, sekretarz Alma Zawidzka) Sąd Wojewódzki postanowieniem z dnia 28 czerwca 1989 r. wpisał do rejestru towarzyszeń Klub Kaliszan, określając teren działalności - Miasto Stołeczne Warszawę.
Funkcje Klubu są następujące:
ˇ popularyzowanie dorobku historycznego i współczesnych osiągnięć Kalisza,
ˇ podtrzymywanie i rozwijanie więzi z Kaliszem,
ˇ inicjowanie działalności społecznej na rzecz rozwoju Kalisza i Warszawy,
ˇ krzewienie kontaktów koleżeńskich, solidarności i samopomocy wśród członków.
Powstanie Klubu de iure stało się faktem historycznym. Wiadomość ta poprzez media, a najczęściej tzw. pocztą pantoflową pobudziło środowisko Kalisza. Nadchodziły do Komitetu liczne zgłoszenia członkostwa.
Dało się dostrzec ożywającą dumę z historycznych związków Kalisza i Warszawy.
Na pierwsze zebranie (I Forum) w auli Akademii Sztuk Pięknych przybyto około 300. Kaliszan. Wybrano Zarząd Klubu z Prezesem dr Bogdanem Bladowskim, uchwalono tekst Statutu (Kodeksu Klubu).

Członkowie Klubu noszą znaczek organizacyjny, według wzoru zaprojektowanego przez kol. Jana Tarasina - profesora i rektora Akademii Sztuk Pięknych.
Mamy swoją pieśń - hymn „Kaliszanie w Warszawie”, według słów ułożonych przez
kol. Kazimierę Marczak-Gałązkę, z muzyką prof. Haliny Golimont-Włodarczyk.
Refren brzmi:
„My kaliszanie, my kaliszanie
Tutaj nad Wisłą zadomowieni
W Warszawie adres nasz i mieszkanie
Kalisz to miasto naszych korzeni.”

Klub wydaje kwartalnik KALISZANIE, wpisany do rejestru czasopism 19 czerwca 1991 r., w części kosztem własnym, przy czym druk pisma jest świadczony przez Drukarnię Lotos Poligrafia Sp. z o.o., której Prezes Edward Dreszer jest nam nieustanne pomocny. Redaktorem naczelnym jest Piotr Majewski.


Zarząd Mazowieckiego Towarzystwa Kultury przyznał Klubowi Kaliszan medal
„Za zasługi dla Mazowsza”. W liście prezes prof. M. Kwiatkowski i wiceprezes
Z. Rekosz zapisali m.in.:
„Kaliszanie zapisali w czasach Królestwa Polskiego piękne karty obywatelskiej aktywności. Stanowili liberalną opozycję w Sejmie, broniąc swobód obywatelskich. Współcześni kaliszanie zrzeszeni w warszawskim Klubie, wierni tej tradycji, działając na różnych polach aktywności zawodowej i społecznej, pielęgnują serdeczne uczucia do kaliskiej ziemi rodzinnej i do Warszawy. Los sprawił, że tu na Mazowszu realizujecie Państwo swoje ambicje i pragnienia. Z tych powodów jesteście nam bardzo bliscy”.


Jest w Kaliszu niezmienny nurt tradycji, kontynuowany zwłaszcza przez współczesne pokolenia jego mieszkańców - miłość do rodzinnego miasta, duma z jego historii, troska o jego rozwój, podtrzymanie więzi pomiędzy kaliszanami w kraju i za granicą.
Te piękne idee, poza władzami miasta oraz instytucjami kulturalnymi, realizuje Towarzystwo Miłośników Kalisza i działające tam stowarzyszenia byłych wychowanków szkół kaliskich, a poza miastem - jedyny w kraju nasz Klub Kaliszan.
Nasze związki z rodzinnym miastem nie stoją w sprzeczności z ojczyzną wielką, przeciwnie - stanowią o jej bogactwie, wnosząc do skarbnicy narodowej odrębności dziedzictwa, tradycji, obyczajów, folkloru, języka, a także środowiska przyrodniczego.
My, kaliszanie zrzeszeni w swoim Klubie w Warszawie - jak mówią słowa naszej pieśni: „Serca dzielimy dziś po połowie - między rodzinny gród i syreni”. Pielęgnujemy nasze korzenie kaliskie i szczycimy się nimi; nad Wisłą teraz „adres nasz” - tutaj mieszkamy, pracujemy, inicjujemy według postanowień statutu - działalność społeczną na rzecz rozwoju Kalisza i Warszawy.
W przyszłym roku obchodzimy 35. rocznicę powstania Klubu, który zaznaczył
w tym czasie swoją działalność na mapie społecznych dokonań Warszawy i Kalisza. Klub zbliżył nas do rodzinnego miasta, odrodził i nawiązał nowe między nami kontakty
- towarzyskie, koleżeńskie, przyjacielskie. Pomimo różnych przeciwności losu, naturalnych przecież w życiu każdego z nas, z Klubem żyje się nam lepiej...

serdecznie zapraszamy